Dymkowe Przeplatanki

Rękodzieło tworzone z sercem

0

Twój koszyk

Jak rozpoznać sznurek bawełniany dobrej jakości?

W gąszczu reklam i kuszących promocji, czasami niełatwo rozpoznać produkty dobrej jakości. Podobnie jest ze sznurkiem. Jak rozpoznać sznurek bawełniany dobrej jakości? Obojętnie czy jesteś osobą która kupuje gotowy produkt czy rękodzielnikiem – warto poznać cechy dobrego sznurka. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że to co kupujesz / tworzysz, jest wysokiej jakości i będzie służyło przez lata.

Jeśli chciałabyś/chciałbyś dowiedzieć się więcej czym w ogóle jest sznurek bawełniany zapraszam TUTAJ, do wcześniejszego mojego wpisu.

Najczęściej zastanawiacie się nad średnicą sznurka. Nie jest ona jednak wyznacznikiem jego jakości. Do wyboru mamy sznurki o średnicy 2, 3, 5, 7 a nawet 9 mm. Jaką grubość sznurka wybierzemy, jest naszą indywidualną decyzją, zależną od rodzaju pracy i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Cieńsze sprawdzają się w podkładkach, serwetach czy drobnych ozdobach, grubsze w dywanach i koszach.

Gęsty splot

Pierwszą, według mnie najważniejszą cechą sznurka jest gęstość splotu, czyli ilość pojedynczych nitek przypadająca na 1 cm2. Sznurek pleciony składa się z wielu cienkich, pojedynczych nitek tworzących gęstą, zbitą sieć. Im więcej, tym lepiej. Ta ważna cecha decyduje później o wielu kolejnych parametrach sznurka.

Rdzeń

Rdzeń to inaczej wypełnienie sznurka. Może być poliestrowy lub bawełniany. Rdzeń poliestrowy nadaje sprężystości i wytrzymałości – idealnie nadaje się na dywany, torebki czy kosze.

Do wykonywania ozdób typu makrama, możemy użyć sznurka z rdzeniem bawełnianym.

Idealnie, jeśli rdzeń jest w tym samym lub bardzo zbliżonych kolorze co sznurek. Dzięki temu nie prześwituje spomiędzy kolorowych nitek sznurka. Jeśli rdzeń jest biały , to uwierzcie, przy ciemnych kolorach, prześwitujący biały rdzeń zepsuje nawet najpiękniejszą i najstaranniej wykonaną pracę.

Grubość

Gęstość splotu oraz rdzeń decydują o tym, czy sznurek jest gruby i mięsisty. Dzięki temu prace nabierają pożądanego kształtu : kosze zachowują ładny kształt (nie uginają się), dywany są sztywne.

Co więcej jeśli chcemy ponownie wykorzystać sznurek ( np. wykonać nową lub przerobić starą pracę) to taki sznurek, wygląda tak samo, jak na początku- dalej jest gruby i sprężysty. Niestety sznurki o cienkim rdzeniu i luźnym splocie tracą na grubości, robią się płaskie i naciągnięte.

Certyfikat Oeko-Tex

Fajnym dodatkiem do jakości sznurka jest Certyfikat Oeko-Tex. Daje on nam gwarancję, że przędza z której został wykonany produkt jest bezpieczna dla zdrowia i wolna od substancji szkodliwych. Dodatkowo, badane przedmioty są testowane pod kątem zgodności z pH ludzkiej skóry, wydzielania zapachów oraz trwałości barwników.

Certyfikat ma duże znaczenie przy wyrobach włókienniczych mających kontakt z naszą skórą. Przy materiałach służących do wyrobu akcesoriów do domu – jest fajnym dodatkiem podnoszącym prestiż sznurka.

Powtarzalność kolorów

Niestety bardzo powszechnym zjawiskiem jest różnica, nawet minimalna, odcieni sznurka w poszczególnych partiach produkcyjnych. Dlatego bardzo ważne jest, aby tworząc dany produkt zamówić odpowiednią ilość materiału. Jeśli zabraknie nam sznurka, to domawiając go po jakimś czasie, może on różnić się odcieniem od wcześniejszej partii.

W tym momencie bardzo niewielu producentów sznurka daje gwarancję powtarzalności kolorów (ja osobiście znam TYLKO jednego) i wiąże się to z dużo wyższymi cenami za sznurek.

Jakość sznurka a później gotowy wyrób wiąże się z ceną. Nie dajmy się zwieść niskim cenom – niestety najczęściej powiązane jest to również z niską jakością. A tworząc czy kupując gotowe produkty, chcemy się nimi cieszyć przez lata.

Mam nadzieję, że już wiecie jak rozpoznać sznurek bawełniany dobrej jakości ? I pamiętajcie, że niska jakość produktu zniechęci Was przed dokonaniem kolejnego zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *